Koncert w Muzeum Regionalnym w Pińczowie

W sobotę, 22 sierpnia o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym w Pińczowie odbył się koncert zorganizowany w ramach Świętokrzyskich Warsztatów Wokalistyki i Plastyki Ruchu.

Koncert z niezwykłą elokwencją i urokiem prowadziła Roma Owsińska – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych o międzynarodowej karierze. Z wielką radością i dumą przedstawiała oraz wprowadzała na scenę swoich podopiecznych, wielokrotnie przy tym podkreślając ich niewątpliwie wielki talent: – „Zgłębianie świata muzyki i ukazywanie go innym z tak uzdolnionymi śpiewakami bardzo mnie cieszy (…) Jestem szczęśliwa, że mam pod swoimi skrzydłami tak uzdolnioną młodzież, o której jeszcze nie raz usłyszycie.”

Przez blisko dwie godziny licznie przybyli do Muzeum Regionalnego widzowie mieli okazję podziwiać niebywały kunszt wokalny i muzyczny artystów pochodzących z ziemi świętokrzyskiej. Młodzi śpiewacy, studiujący obecnie na akademiach i uniwersytetach muzycznych w całej Polsce, zaprezentowali się zgromadzonej publiczności z jak najlepszej strony. Każdą śpiewaną arią z repertuarów tak znanych muzyków jak Moniuszko, Czajkowski, czy Bellini udowadniali, że zaplecze wokalne oraz sceniczne posiadają bardzo duże. Wśród wykonawców była m.in. mieszkanka Pińczowa Magdalena Warzecha, która swoim czystym i pięknie brzmiącym sopranem wywarła na publiczności ogromne wrażenie.

Miłym akceptem wydarzenia był występ mieszkańca Dzierążni Przemysława Ostrowskiego. Zachwycił on nie tyle swoim mocnym barytonem, co również grą na mało znanym instrumencie smyczkowym zwanym lirą korbowa. Grając zaśpiewał jednocześnie bardzo emocjonującą pieśń „Cokolwiek we świecie jest…”. Każdy z przybyłych gości słuchał utworu z wielką uwagą i skupieniem… co niektórym popłynęły nawet łzy wzruszenia.

Na koniec koncertu swój kunszt publiczności zaprezentowali Jacek Ścibor oraz Roma Owsińska. Znany tenor i wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim wykonał m.in. pieśń „Pierścień” kompozycji Fryderyka Chopina. Prowadząca całe wydarzenie zaśpiewała wesoły utwór „Dziewczęta w Barcelonie” z operetki „Clivia” Nico Dostala. Wszystkim artystom występującym podczas koncertu na fortepianie akompaniowali Ewa Szpakowaska oraz Jarosław Mrożek.

– Niesamowity koncert! Jestem pod ogromnym wrażeniem – z zachwytem wypowiada się Longina z Łodzi, by po chwili dodać: – Muzyka jest jedynym językiem świata, który łączy wszystkich ludzi. Tak się dzisiaj stało. To niewiarygodne. Łodzianka przybyła do Muzeum Regionalnego wraz z koleżankami, które również nie kryły zachwytu: – To jest nasza pierwsza wizyta w Pińczowie, ale dzięki temu koncertowi, w trakcie którego artyści przenieśli nas do innego świata, na długo ten dzień zapadnie nam w pamięci. Jestem pewna, że w niedalekiej przyszłości jeszcze tu zajrzymy – komentuje Barbara.

Podobnych opinii było znacznie więcej. Nie dziwi więc fakt, że po wręczeniu kwiatów dla artystów i podziękowaniach ze strony dyrektora Muzeum Regionalnego Jerzego Znojka zgromadzona publiczność przez kilka minut głośnymi brawami i owacją na stojąco podziękowała wszystkim artystom za koncert, czym zasłużenie uhonorowała ich występ.