KURTKA MUNDUROWA PLUTONOWEGO R.A.F.

0

Data powstania: 1945

Miejsce powstania: Anglia

Materiał: sukno

Technika: szycie maszynowe i ręczne

Wymiary:  67 cm x 50 cm

Sposób nabycia:  dar od Józefa Czołowskiego z Pińczowa

Nr. inw.: MR/AH/357

Kurtka mundurowa R.A.F to kolejny dar Józefa Czołowskiego z Pińczowa, przekazany Muzeum Regionalnemu w Pińczowie w 1992 roku. Kurtka była elementem umundurowania lotnika Polskich Sił Powietrznych działających w ramach Royal Air Force.

Działania zbrojne już w pierwszym miesiącu wojny przekreśliły nadzieję Wojska Polskiego na oddalenie zagrożenia zarówno z zachodu jak i wschodu.
We wrześniu 1939 roku podjęto więc pierwsze kroki w celu odtworzenia polskiej armii poza granicami kraju. Podstawę odradzających się sił stanowić mieli polscy żołnierze, których napaść napierw III Rzeszy, a potem ZSRR zmusiła do ucieczki na Zachód. Decyzja o włączeniu Polskich Sił Powietrznych w struktury Royal Air Force zapadła w sierpniu 1940 roku. Od tego momentu Polacy zaczęli podlegać brytyjskiemu dowództwu. Obowiązkowe stało się przyjęcie obcego umundurowania. Jedyną swobodą na którą pozwolili Brytyjczycy było decydowanie o emblematach, godłach i barwach, zamieszczanych na poszczególnych elementach munduru. W rzeczywistości, świadczyły one o odrębności narodowej Polaków, którzy mogli cieszyć się także możliwością zachowania tradycyjnych symboli.

   Kurtka mundurowa o kroju frenczu, wykonana została z sukna koloru szaroniebieskiego szyciem maszynowym oraz ręcznym. Zapięcie stanowiły 4 złote guziki z wizerunkiem orła, spośród których zachowała się tylko połowa. Guziki widnieją również na dwóch górnych naszytych kieszeniach. Dwie dolne zostały wszyte i nakryte klapami. Nad lewą, górną kieszenią umieszczono w trzech rzędach dziewięć baretek odznaczeń. Wśród nich znajduje się baretka przypisywana do Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino (Krzyż ten znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Pińczowie). Kołnierz kurtki zdobią polskie oznaki stopnia oficerskiego. Brytyjskie umieszczono na rękawach. Nieco wyżej dołączono wizerunek orła lotniczego oraz haftowaną naszywkę z napisem „POLAND”. Kurtka nie posiadała naramienników. W jej tylnej części, na wysokości talii przymocowano sprzączki, przez które przechodził pas z mosiężną klamrą.

Oprac. Katarzyna Borkowska

Bibliografia:

S. Komornicki, Z. Bielecki, W. Bigaszewska, A. Jońca, Wojsko Polskie 1939-1945. Barwa i broń. Warszawa 1984, s. 185-186,210, 218-220.   

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content