Muzeum na kółkach

0

O kulturze żydowskiej w Pińczowie.

Przyjechało „Muzeum na kółkach”, były też wykłady i warsztaty

Od 29 czerwca, na parkingu pińczowskiego muzeum można odwiedzić wystawę edukacyjną  „Muzeum na kółkach”.Projekt ten, powołany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  w telegraficznym skrócie przybliża tysiąc lat dziejów społeczności żydowskich w kraju. Jest to bardzo długi odcinek czasu, o którym tak naprawdę nie wiele się mówi, a w czasie tym bardzo wiele elementów przemieściło się z jednej kultury do drugiej.

Odwiedzając mogą zobaczyć  mapę naszego miasta, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską;  trójwymiarową makietę sztetla, która przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, ale i również posłuchać o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.  Dodatkowo prowadzone są tu warsztaty dla najmłodszych.

„Przyjeżdżamy tam gdzie były niegdyś społeczności  żydowskie.  Odwiedzamy głownie miasta do 50 000 tyś mieszkańców. Przypominamy najstarszym, jeśli jeszcze pamiętają to co kiedyś było. Niektórzy przecież mieli przyjaciół żydów. Staramy się również obalać wciąż funkcjonujące stereotypy jak chociaż by, że kobiety żydowskie są inaczej zbudowane od pozostałych kobiet albo też, że żydów po śmierci chowa się wraz z workami pełnymi pieniędzy.  Dzieciom natomiast staramy się przedstawić choć trochę kultury żydowskiej, gdyż większość z nich nie miała gdzie się z nią spotkać.

Pińczów jest tu wyjątkowym miastem, gdyż  pod koniec  19 w. ponad 50% ludności miasta było żydami, a przed wybuchem II Wojny Światowej, co 3 mieszkaniec miał pochodzenia żydowskie” – powiedziała nam Zosia Biernacka, koordynatorka projektu.

Share.

Comments are closed.

Facebook