Muzeum na Kółkach

0

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie w dniach 28 czerwca – 01 lipca 2015 roku do Muzeum na Kółkach .Program działań lokalnych umieszczony jest na plakatach. Wstęp na wszystkie warsztaty i wykłady jest nieodpłatny. W godzinach od 12.00-18 .00 można będzie obejrzeć mobilną wystawę , która znajdować się będzie na parkingu przed budynkiem PSCK / Muzeum.

Projekt realizowany przy współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

 

Wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” w Pińczowie
29.06-1.07 2015 r., wstęp wolny

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Regionalnym w Pińczowie zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 29.06-1.07 Muzeum będzie gościć w Pińczowie.
Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.
Pińczów to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Właściciele miasta zapewnili społeczności żydowskiej w Pińczowie tolerancję i swobodę gospodarczą. Murowana synagoga pińczowska, zbudowana w latach 1594–1609, która przetrwała do czasów współczesnych, została wzniesiona z kamienia i cegły na planie prostokąta. Spis z 1921 r. wykazał w Pińczowie 7749 osób, w tym 3418 Polaków i 4324 Żydów. Większość z nich mieszkało w ciasnych, parterowych budynkach. Niemcy zajęli Pińczów 5 września 1939 roku. Urządzono getto, w którym zgromadzono około 3 tys. Żydów. Kilkadziesiąt osób rozstrzelano w serii egzekucji. Żydzi pracowali przymusowo przy krojeniu torfu, otrzymując w zamian przydział mąki. W październiku 1942 r. rozpoczęły się wywózki do obozu zagłady w Treblince. Żydzi szli pieszo do Jędrzejowa, gdzie ładowano ich do wagonów. Wielu próbowało się ukryć w okolicznych wsiach, ale ich większość z nich wyłapywano – w ten sposób 71 osób miano rozstrzelać w Lesie Boguckim.
Więcej o historii żydowskiej Pińczowa: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/pinczow/
W Pińczowie będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na parkingu przed budynkiem Pińczowskiego Samorządowego Domu Kultury. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:
– Spacer po żydowskim Pińczowie
– Humor żydowski w wykonaniu amatorskiego teatru
– Lekcja muzealna o żydowskim Pińczowie – prezentacja multimedialna połączona z wykładem
– Warsztaty kaligrafii hebrajskiej dla młodzieży z pińczowskich szkół i wszystkich zainteresowanych
Uważam, że to bardzo dobry pomysł, aby przy współudziale i wsparciu „Muzeum na kółkach” przybliżyć lokalnej społeczności historię i kulturę Żydów, w szczególności tych pińczowskich.– mówi Renata Urban, koordynatorka lokalna „Muzeum na kółkach” w Pińczowie.
Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.
Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach
oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”:
https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy
Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Share.

Comments are closed.

Facebook