PODSTAWKA NA ŚWIECĘ HAWDALOWĄ

0

Materiał: nikiel
Kolor: srebrny
Wysokość: 9,5 cm
Średnica podstawy: 6 cm
Sposób pozyskania: zakup
MP/AH/503

Niklowana podstawka na świecę hawdalową. Z jednej strony widoczny jest wizerunek Ściany Płaczu w Jerozolimie z napisem w języku hebrajskim: Kotel Ha-Marawi, co w dokładnym tłumaczeniu znaczy Mur Zachodni. Natomiast z drugiej strony widnieje rzut na Stare Miasto i napis „Jerozolima” w języku hebrajskim – „Jeruszalaim”. U podstawki również napisy nawiązujące do przeznaczenia przedmiotu: „Stwórca”, „Ogień”, „Płomień”. W górnej części owalny wsad na świecę, która kształtem przypomina warkocz.
Świecznik hawdakowy był używany podczas uroczystego zakończenia szabatu. Upamiętniał oddzielenie czasu świętego od dnia powszedniego.
Podczas Hawdali wypowiada się trzy błogosławieństwa. Ostatnie dotyczy świecy o splecionym knocie . Następnie odmawia się modlitwę „Hawdala” błogosławiącą Boga, który rozróżnia między tym co święte a świeckie, między światłem a ciemnością, między Izraelem a nie-Żydami oraz między siódmym dniem a powszednim dniem tygodnia. Zwyczajowo płomień świecy gasi się odrobiną wina nalanego na talerzyk na znak obfitości.
Mistycy wierzyli, że Hawdala może ustrzec przed mocami nieczystości, które ożywają w świecie, gdy tylko skończy się szabat.

Oprac. Renata Urban
Literatura:
A. Unterman, Encyklopedia tradycji i legend żydowskich, Warszawa 1994.

 

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content