„W czasach naszych dziadów” EDD 2014

0

W czasach naszych dziadów.

Projekt na Europejskie Dni Dziedzictwa 20.09.2014

Wydarzenie zostało zgłoszone przez Muzeum Regionalne a zrealizowane we współpracy ze „Stowarzyszeniem Ludowym Chata Bogucka”, w jego siedzibie w Bogucicach k./Pińczowa .
Muzeum prezentowało przed Chatą ekspozycję pradziejowych naczyń, tam też przygotowano gorące potrawy oparte na starych recepturach. Zajęli się tym archeologowie ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach.
Przywieźliśmy z Muzeum eksponaty etnograficzne ( cierlicę do lnu, maglownicę, wagi, dzieżki, koszyki z korzeni etc. ) i prezentowaliśmy ich zastosowanie.
We wnętrzach stylizowanej na ludowo chaty, nasze gospodynie ciężko pracowały a efektem tej pracy były pyszności: świeżutkie masło, pyszny ser, świeżo upieczony chleb w zrekonstruowanym piecu chlebowym, podpłomyki tzw. sodziaki , do picia maślanka i serwatka. Na koniec przygotowania do kiszenia kapusty: szatkowanie marchwi, kapusty i ubijanie w beczce. Będzie na zimę dla zdrowia i urody.
We wszystkich zajęciach i pokazach licznie uczestniczyła młodzież z miejscowej szkoły i z gimnazjum z Pińczowa..
Ważnym, towarzyszącym Dniom Dziedzictwa projektem była wystawa fotograficzna „Moja rodzina”. Do jej tworzenia zaangażowano dzieci, młodzież i rodziców działających w Boguckiej Akademii Ludowej. Zebrano stare fotografie i wyeksponowano na prawdziwych drzewach w jednej z izb Chaty. Muzeum udzieliło wsparcia na realizację wystawy.
Projekt koordynowali:
Z Chaty Boguckiej : Ewa Preisner , Iwona Jaroń oraz Grażyna Pasternak- prezes Stowarzyszenia głównodowodząca kuchnią,
Z Muzeum Regionalnego: Jerzy Znojek i Dariusz Greń

 

 

 

Share.

Comments are closed.

Facebook