Wycieczka z Monachium w pińczowskiej synagodze

W niedzielę 1 grudnia 2019 r. dziesięcioosobowa grupa studentów z Monachium odwiedziła pińczowską synagogę. Celem wycieczki studyjnej były okoliczne sztetle, które miały przybliżyć młodzieży historię przedwojennych mieszkańców wyznania mojżeszowego. Pani Renata Urban opowiadała o losach sięgających samych początków osadnictwa, czyli od XVI w. Opierając się na źródłach pisanych, jak również na wspomnieniach z „Księgi pamiątkowej gminy żydowskiej pińczowskiej”, uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali całego obrazu życia gospodarczego i kulturalnego Pińczowa. Chyba można pokusić się o stwierdzenie, że wykład wygłoszony w renesansowej synagodze w pełni oddał ducha historii. Studenci poszerzyli swoją wiedzę o dziejach pińczowskich Żydów. Już za pięć miesięcy prelekcje będą wzbogacone o nową, dwujęzyczną wystawę, którą będzie można zwiedzić na dziedzińcu Muzeum Regionalnego. Będzie to możliwe dzięki grantowi ze Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce.