Wystawa fotografii : „Nie boję się nocy jestem Bompo” Rytuały szamańskie .

MARTUSHKA FROMEAST (Marta Kotlarska)
„ Nie boję się nocy jestem Bompo”
Projekt opowiada o rytuałach szamańskich w Nepalu. Przez ponad cztery miesiące Martushka Fromest ( Marta Kotlarska) mieszkała w małej wiosce w nepalskich Himalajach – Syafrubesi. Miejscowość położona jest zaledwie 13 km od granicy z Chinami. Miejsce to jest punktem startowym dla wielu popularnych tras trekkingowych.
Jednak tradycje i obrzędy szamańskie są przed wszędobylskimi turystami całkowicie ukryte.
Tajemne rytuały odbywają się bowiem w prywatnych domach , często nocą. Autorka miała szczęście zetknąć się z ludźmi nazywanymi –Bompo i Jhankrisami ( czyli szamanami) , którzy mieszkają w Syafrubesi. Pozwolono jej uczestniczyć w rytuałach leczniczych oraz całonocnych pudźas- obrzędach oczyszczających ciało z chorób i demonów. W małej wsi mieszka siedemnastu szamanów , przynależących do dwóch kast. Umiejętności szamańskie przekazywane są z ojca na syna. Szamani często w dzieciństwie spędzają jakiś czas samotnie w lesie, medytując i ucząc się od mitycznego ducha lasu. W czasie święta Janai Purima mieszkańcy miejscowości wyruszają na pielgrzymkę z szamanami do miejsc związanych z kultem .
Prezentowana wystawa jest fragmentem rozwijającego się projektu, który był pokazywany m.in. na festiwalach fotograficznych Delhi Photofestival, XishuangbannaPhotoFestival 2014, w Chinach oraz w galerii Siddartha Arts Gallery w Kathmandu. Projekt został nagrodzony na BZ WBK PRESS PHOTO 2014.