XXI Koncert Pamięci Jana Góreckiego

W ubiegłą niedzielę 21 lipca w Muzeum Regionalnym w Pińczowie odbył się XXI Koncert poświęcony pamięci doskonale znanego na Ponidziu muzealnika, dokumentalisty i fotografika Jana Góreckiego, zwanego „Piotrem Skrzyneckim Pińczowa”. Co roku organizowane wydarzenie odbywające się w najbliższą niedzielę rocznicy Jego śmierci zgromadziło rodzinę, przyjaciół, znajomych i wszystkich, którzy chcą Go wspominać przy pięknej muzyce.
Jan Górecki był synem porucznika Tadeusza Góreckiego, zamordowanego w Katyniu. W czasie wielu lat pracy w Muzeum Regionalnym zgromadził przygotował i opracował cała serię wystaw, w tym: „Pińczów i jego mieszkańcy w starej fotografii”, „Pińczów – wrzesień 1939 „, „Architektura i Krajobraz Ponidzia w fotografii Henryka Poddębskiego”, „Cmentarze Pińczowa”, „Pińczowska Kolej Dojazdowa 1923-26”, „Garnizony Wojskowe w Pińczowie”, „Tradycje Lotnicze Pińczowa”, „Dawna Architektura Pińczowa”, „Sławne i znane postacie w dziejach Pińczowa”, „Kwiaty Ponidzia”. Za wystawę „Polacy i Żydzi w Pińczowie” otrzymał dyplom od Ministra Kultury i Sztuki a także srebrną statuetkę skrzypka od Fundacji Shalom, która zamieściła trzy fotografie w albumie do wystawy „I ciągle widzę ich twarze”. Pozostawił po sobie bogate archiwum zdjęć i ważnych historycznych dokumentów. Pozostawił także dobrą pamięć jako miłośnik zwierząt i ptaków, człowiek pełen pasji, humoru i przyjaźni dla ludzi.
W koncercie pt. „Najpiękniejsze melodie świata” wystąpili: Marzena Trzebińska – sopran, Ludmiła Worobec-Witek – skrzypce. Na fortepianie wystąpił i tradycyjnie poprowadził koncert Artur Jaroń.

Zdjęcia: Muzeum Regionalne w Pińczowie

Źródło:http://pinczow.com.pl/