Zabytkowa Stara Synagoga – warto ją zobaczyć!

0

Pińczów to miasteczko turystyczne. Jedną z atrakcji, którą może się pochwalić jest Stara Synagoga, wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Ta budowa jest jedną z najstarszych w Polsce.

Stara Synagoga w Pińczowie co roku przyciąga mnóstwo turystów oraz tych, dla których jest ona ważna z historycznego punktu widzenia. Dodatkowo to jedna z najstarszych synagog w Polsce.

Synagoga powstała dzięki rodowi Myszkowskich, a właściwie margrabiemu Zygmuntowi Myszkowskiemu, który wydał Żydom zgodę w 1594 roku na wykup gruntu pod budowę synagogi, Dom Modlitw, Dom Rabina, a także nadał im przywileje ekonomiczne. Z inskrypcji wiemy, że w 1609 roku synagoga była już czynna – opowiada dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Jerzy Znojek.

Charakterystycznymi elementami w tej synagodze są inskrypcje i fragmenty modlitw oraz polichromie, które znajdują się w przedsionku – dodaje Renata Urban, judaistka i pracownik Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Ciekawym elementem jest również mur otaczający budynek. Powstał on z macew, które znaleziono na nieistniejących już cmentarzach żydowskich. Synagoga jest pod opieką Muzeum Regionalnego w Pińczowie, które każdego roku dokłada wszelkich starań, aby zachować obiekt w jak najlepszym stanie.

 

źródło:

http://www.tvswietokrzyska.pl/pinczow/wiadomosci/pinczow/item/13873-zabytkowa-stara-synagoga.html

Share.

Comments are closed.

Facebook