Aeroklub

0

Sporty lotnicze uprawiane są w Pińczowie od 1932 roku. Wtedy właśnie w grodzie nad Nidą powstała Szkoła Szybowcowa. Miasto ma jednak znacznie starsze tradycje lotnicze. Niektórzy miłośnicy awiacji twierdzą, że sięgają one nawet końca XVIII stulecia. W 1784 roku „Gazeta Warszawska” relacjonowała: „…podczas uroczystości związanych z rozpoczęciem roku szkolnego wypuszczono w Pińczowie dwa balony o dwóch stopach średnicy. Jesieną tegoż roku zabawiano się również konstruowaniem i wypuszczaniem balonów w posiadłości margrabiego Franciszka Wielopolskiego.”

Aeroklub Pińczowski został powołany w styczniu 1994 roku jako jedyny w Polsce specjalizujący się w sporcie mikrolotowym. Wcześniej w Pińczowie funkcjonowała filia Aeroklubu Kieleckiego, której zadaniem było prowadzenie szkolenia szybowcowego. Istniała również Baza Lotniowa posiadająca zaplecze i oparcie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Inicjatorem powstania Bazy był inż. Michał Ornatkiewicz, lotniarz i Przewodniczący Komisji Lotniowej Aeroklubu Polskiego, który w połowie lat osiemdziesiątych przybył do Pińczowa z grupą kolegów lotniarzy by wykonać pierwsze loty na lotni za wyciągarką. Miejsce okazało się być szczególne, a to ze względu na korzystny termicznie teren, swobodny dostęp do przestrzeni powietrznej /nie występują tu ograniczenia/, dobre zaplecze techniczno hangarowe i pięknie położone lotnisko. Wszystkie te czynniki spowodowały że od blisko dwudziestu lat Pińczów jest kolebką lotniarstwa i paralotniarstwa nizinnego.

Aeroklub Pińczowski od kilku lat organizuje mistrzostwa Polski PPG (Powered Paraglider – paralotnia z napędem), zawody w lataniu precyzyjnym czy zawody modelarskie.

 

 

 

Aeroklub Pińczów

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content