Wystawa: Pińczowskie Lapidarium- pamięć i wartości

0

Listopad nadal trwa…

Tego roku Święto Zmarłych upłynęło naprawdę w ciszy i zadumie.

A my postanowiliśmy zaprosić Państwa do zwiedzania (oczywiście online) nowej wystawy jaką przygotowaliśmy.

PIŃCZOWSKIE LAPIDARIUM- PAMIĘĆ I WARTOŚCI

To tytuł ekspozycji na którą składają się zdjęcia najstarszych i najpiękniejszych pomników znajdujących się na pińczowskim cmentarzu. Autorami zdjęć do wystawy są Wojciech Bałabański i Alicja Mazurek.

Wystawę można zobaczyć tu:

Jednocześnie chcielibyśmy Państwa zaprosić do śledzenia nowego cyklu #pinczowskielapidarium (Facebook, Instagram, strona internetowa), w którym codziennie (do końca listopada) będziemy prezentować i dokładnie opisywać wybrane rzeźby nagrobne pińczowskiego cmentarza.

Warto przypomnieć, że Lapidarium zabytkowej rzeźby nagrobnej znajduje się w jednej z części pińczowskiego cmentarza parafialnego. Na jego terenie można zobaczyć wiele XIX-wiecznych płyt nagrobnych oraz klasycystycznych pomników. Z inicjatywą utworzenia lapidarium rzeźby nagrobnej w Pińczowie wystąpiła pod koniec lat 70-tych Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Pińczowie.Większość nagrobków udekorowana jest elementami wykonanymi z pińczowskiego kamienia. Obok pomników bardzo zniszczonych, zachowały się również takie, na których wyraźnie widać klepsydry, a nawet herby. W lapidarium nie brakuje także krzyży prawosławnych. Pochodzą one z mogił carskich urzędników i ich rodzin. Na uwagę zasługuje przede wszystkim najstarszy w województwie świętokrzyskim pomnik nagrobny z 1803 roku

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content