Zajęcia trwają ok. 1,5 godziny.
Opłata za jedno spotkanie wynosi 10 zł od osoby.
Rezerwacji zajęć można dokonać:
- telefonicznie: 41 357 54 04; 41357 24 72
- e-mailem: mrpinczow@wp.pl
Prosimy o zgłaszanie grup najpóźniej 3 dni przed planowaną wizytą.
Prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji.
- Tajemnice pińczowskiego zamku
Przedział wiekowy: 7 – 12 lat
Lekcja muzealna opowiadająca historię pińczowskiego zamku. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się o istnieniu dwóch zamków w Pińczowie, poznają ich losy i ciekawostki z nimi związane. Obejrzą komputerową wizualizację oraz makietę zamku. Na koniec wykonają dowolną technika plastyczną (malowanie, kolorowanie, klejenie, wydzieranie) swoją własną wizję pińczowskiego zamku na drewnianej płycie (płyta HDF o grubości ok. 3mm)
- Poznajemy zabytki Pińczowa
Przedział wiekowy: 7 – 14 lat
Lekcja muzealna przybliżająca historię zabytków Pińczowa. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jakie zabytkowe budynki zachowały się do dziś w naszym mieście, poznają ich losy i przeznaczenie. Na koniec wykonają obrazy na szkle/ plexi specjalnymi farbami do szkła przedstawiające wybrany przez siebie zabytek.
3. Papierowy zawrót głowy- czyli warsztaty papieru czerpanego
Przedział wiekowy: 8– 14 lat
Lekcja muzealna na której uczestnicy dowiedzą się jak przez wieki zmieniały się materiały, na których zapisywano informacje – bambusowe deszczułki, papirus i pergamin, papier czerpany, papier przez płyty cd, do dysku komputerowego. Czy każdy mógł zostać skrybą i nauczyć się czytania i pisania? Na koniec każdy wykona kartkę papieru czerpanego z masy zrobionej ze starych gazet. Kartę będzie można w dowolny sposób ozdobić.
- Jaskiniowe malowidła
Przedział wiekowy: 6 – 10 lat
Lekcja muzealna opowiadająca o pierwszych dziełach sztuki w historii ludzkości do których należą malowidła naścienne wykonywane głównie na ścianach jaskiń. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się co malowano dziesiątki tysięcy lat temu, czy malowano, w jaki sposób i przede wszystkim jak radzono sobie z brakiem naturalnego światła wewnątrz jaskiń. Na koniec uczestnicy warsztatów wykonają własne malowidła i spróbują je oświetlić zrobioną przez siebie papierową pochodnią, tak aby były widoczne.
5. Pińczowski herbarz- poznajemy herby związane z Pińczowem
- Skąd się wziął herb Pińczowa? Legenda o powstaniu herbu miasta
Przedział wiekowy: 7 – 11 lat
Lekcja muzealna wyjaśniająca powstanie herbu miasta Pińczowa na podstawie legend.
Warsztaty plastyczne dla najmłodszych (tworzenie herbu Pińczowa dowolną techniką- kolorowana, malowanka, wydzieranka).
- Herby związane Pińczowem (herb Dębno, Jastrzębiec, Starykoń)
Przedział wiekowy: 12– 17 lat
Lekcja muzealna wyjaśniająca jakie herby rodowe związane są z miastem Pińczowem. Uczestnicy zajęć poznają nazewnictwo herbów, ich opis oraz miejsca w mieście gdzie poszczególne herby można znaleźć. Na koniec zaprojektują swój własny herb rodowy i wykonają go dowolną techniką.