Nowy eksponat w muzeum

0

Dziś w naszym Muzeum odbyło się uroczyste przekazanie do zbiorów wyremontowanego silnika WN-3 z samolotu TS-8 Bies. ✈️✈️✈️

Odwiedzili nas Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Pan Włodzimierz Badurak, Prezes Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska Pani Marta Łaskawiec oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska Pan Marek Skubek.

Silnik został zdemontowany z samolotu w trakcie wykonywania prac renowacyjnych zainicjowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Pana Włodzimierza Baduraka oraz Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska, a następnie zakonserwowany trafił do naszej instytucji jako obiekt związany z miastem Pińczowem. Odrestaurowany samolot można podziwiać natomiast na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pińczowie.

Silnik WN-3 został skonstruowany przez zespół doc. inż. Wiktora Narkiewicza. Jest tłokowym, chłodzonym powietrzem silnikiem siedmiocylindrowym o układzie gwiazdowym i mocy 330 KM. Silnik wyprodukowano w ilości 329 sztuk w WSK Kalisz w latach 1952-1954.

TS-8 Bies jest polskim samolotem szkolno-treningowym, produkowanym w zakładach PZL, używanym w lotnictwie polskim od 1957 do lat 70 XX wieku.

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content