13 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Pińczowie zainaugurowano projekt „EtnoPonidzie- obrzędy ludowe z Pińczowa i okolic”.
Odbył się pierwszy z sześciu zaplanowanych wykładów prowadzony przez pracownika Muzeum Wsi Kieleckiej Panią Aleksandrę Imosa. Wykład dotyczył obrzędów związanych ze świętami kościelnymi na Ponidziu. Podstawowym materiałem źródłowym w tym i następnych zaplanowanych tematach są zapiski księdza Władysława Siarkowskiego, który pod koniec XIX w. pełnił posługę duszpasterską w parafii Kije pod Pińczowem, gdzie miał okazję na własne oczy obserwować zwyczaje i obyczaje ludowe na Ponidziu. Równocześnie została otworzona pierwsza z 6 wystaw, zatytułowana „EtnoPonidzie- doroczne święta kościelne”. Eksponaty na wystawę zostały udostępnione przez Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Wystawa została uzupełniona obiektami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pińczowie, a także z Chaty Boguckiej, wypożyczonymi przez Stowarzyszenie Ludowe Chata Bogucka. Pierwsze spotkanie ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia został udostępniony wyłącznie za pomocą Internetu na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych muzeum, a także na kanale Pińczów Twoje Miasto i na antenie Radio TPI – Gramy dla Was. Uczestnictwo w kolejnych będzie zależne od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Relacja Telewizja Lokalna- Pińczów Twoje miasto: https://pinczowtwojemiasto.pl/etno-ponidzie-2/
Relacja Radio TPI: https://radiotpi.pl/etnoponidzie-wielka-premiera/?fbclid=IwAR2Vt5J7OikfCiInUTkpsSPJx5ZmCBAE5SWog_h7HQxmMk_Ly6b-nhSXUIg
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowany ze środków dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2021″.