#pinczowskielapidarium- nagrobek Bronisława Teodora Grabowskiego

0

Nagrobek BRONISŁAWA TEODORA GRABOWSKIEGO (19 IX 1841- 24 XII 1900).

Urodzony w Kaliszu. Syn Macieja i Ludwiki Skalskiej. Mąż Marii Balbiny Krokowskiej. Nosił pseudonimy: Zenobiusz Drakuli, Zen, Dr T. Brog.

Po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie w 1860 r. wstąpił na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu w Petersburgu. Został aresztowany w 1861 r. i więziony przez rok w twierdzy kronsztadzkiej. W 1862 r. podjął studia na Wydziale Filologiczno- Historycznym Szkoły Głównej.

Był historykiem i tłumaczem literatury słowiańskiej, profesorem filologii klasycznej w II Gimnazjum w Warszawie. Za używanie języka polskiego w szkole został dyscyplinarnie przeniesiony do Częstochowy. W 1898 r. za czynny udział w odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie został przeniesiony do progimnazjum w Pińczowie, co spowodowało pierwszy atak apoplektyczny. Pogarszające się stosunki z przełożonymi spowodowały drugi atak i zgon. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja czeska, a przedstawiciele innych krajów słowiańskich przesłali kondolencje.

Nagrobek w kształcie kamiennego cokołu z krzyżem , otoczony balustradą na czterech kamiennych słupkach. Na nagrobku inskrypcja: „s.p. BRONISŁAW GRABOWSKI Profesor i Literat ur. 19 Pazdziernika 1841 r. zmarł 24 Grudnia 1900 r. wieczny pokój daj mu Panie”.

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content