Rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami- fotorelacja

🇵🇱🇵🇱 18 marca w Gminie Pińczów odbyły się główne uroczystości upamiętniające 1️⃣6️⃣0️⃣. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i bitwy pod Grochowiskami ⚔️⚔️

🔶Punktem kulminacyjnym uroczystości była rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami⚔️⚔️ zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Pińczowie, która była częścią zadania „Powstanie Styczniowe na Ponidziu- pamięć i historia” i została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Biura Niepodległa „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Wkład własny do zadania zapewniła Gmina Pińczów.

🔶Przygotowaniem rekonstrukcji bitwy zajął się KIELECKI OCHOTNICZY SZWADRON KAWALERII im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod dowództwem Pana Roberta Mazura.

🔶W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, m.in. z Dolnego Śląska, Wielkopolski, Podkarpacia, województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Odtwarzali formacje piechoty, kawalerii oraz artylerii, zarówno polskiej jak i rosyjskiej. Ozdobą całego widowiska były formacje powstańcze, m.in. pododdziały strzelców, kosynierów i oddział Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju.

🔶Reżyserem bitwy był Przemysław Bednarczyk, będący także autorem scenariusza do filmu „Rok 1863″.

‼️‼️Niesamowite historyczne widowisko zgromadziło setki widzów….jesteśmy dumni🤗🤗