Relacja z VI Imieninowego Rajdu Józefa Piłsudskiego

‼️‼️Wczoraj odbył się kolejny…już VI IMIENINOWY RAJD PIESZY JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO🚶🚶‍♀️🚶‍♂️organizowany jak co roku przez Muzeum Regionalne w Pińczowie i Związek Strzelecki „Niepodległość” im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

🔸Uczestnicy Rajdu otrzymali niebiesko- żółte wstążki- symbol solidarności z walczącą Ukrainą 🎗️ oraz pamiątkowe butony 🛡️

🔸Wszyscy zostali powitani przed budynkiem muzeum 🏛️ przez Wiceburmistrz Miasta i Gminy Pińczów Panią Beatę Kita, a następnie udali się w ok. 1️⃣5️⃣ km trasę Pińczów- Grudzyny.

🔸Pierwszym przystankiem na trasie marszu był cmentarz w Mierzwinie✝️, gdzie znajduje się mogiła upamiętniająca 8 legionistów Piłsudskiego, którzy stracili życie na terenie powiatu pińczowskiego i jędrzejowskiego podczas I wojny światowej⚔️. W trakcie uroczystości prowadzonych przez ppłk Dariusza Grenia odczytano apel pamięci,📜 złożono wiązanki i znicze na mogile💐🕯️, a ks. Zbigniew Kasperek- proboszcz parafii Mierzwin odmówił modlitwę za poległych🙏.🔸Kolejnym punktem na mapie Rajdu był krzyż✝️ znajdujący się na skrzyżowaniu dróg w Mierzwinie z tablicą upamiętniającą bitwę z powstania styczniowego, która miała miejsce 5 grudnia 1863 r⚔️. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych w tym miejscu powstańców.

🔸Ostatnim elementem Rajdu były wydarzenia przed dworem w Grudzynach, gdzie Józef Piłsudski 19 marca 1915 r. obchodził swoje pierwsze i jedyne udokumentowane fotograficznie wojenne imieniny. Złożono kwiaty💐 przed tablicą upamiętniającą Marszałka oraz odegrano ulubioną pieśń Piłsudskiego- „My Pierwsza Brygada”🎶🎵.

🔸Jak co roku rozdano gadżety, dyplomy i odznaki za ukończenie Rajdu📜🛡️ oraz wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników przed dworem na wzór fotografii jaką w 1915 r. zrobiono Piłsudskiemu i jego legionistom dokładnie w tym samym miejscu🖼️📸. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani wojskową grochówką🍲🍵

🔸 Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów Panu Włodzimierzowi Badurakowi za ufundowanie gadżetów na Rajd 👏👏

🔸 Dziękujemy wszystkim, którzy dziś razem z nami przeszli całą trasę Rajdu i dbali o nasze bezpieczeństwo:

✔️Hufiec ZHP Pińczów

✔️OSP Opatkowice Murowane

✔️Członkom Klubu Lekkoatletycznego Ponidzie i Grupy Rowerowej Regesta

✔️Członkom Stowarzyszenia Pro Memoria z Buska- Zdroju

✔️Dyrektorowi Jerzemu Znojkowi

✔️Januszowi Głombińskiemu- historykowi- regionaliście

✔️Uczniom szkół

✔️Mediom: Pińczów Twoje Miasto , Radio Kielce

✔️strażakom, policji, kibicom i pozostałym, którzy dziś z nami byli…