VI Imieninowy Rajd Pieszy Józefa Piłsudskiego

💐💐💐19 marca swoje imieniny obchodzi jedna z najważniejszych postaci w historii Polski- Józef Piłsudski.

♦️ Marszałek związany jest również bezpośrednio z naszym miastem. Józef Piłsudski przebywał w Pińczowie i jego okolicach jesienią 1914. We wrześniu spotkał się z urzędnikami i załatwiał korespondencję. Z kolei na początku listopada pomaszerował przez miasto z wojskiem w kierunku Michałowa. W trakcie pobytu żołnierze podziwiali miejscową architekturę i delektowali się ciszą, spokojem i krajobrazami Ponidzia. W Pińczowie, na placu obok Urzędu Miejskiego i zieleńca stoi obelisk upamiętniający Konstytucję 3 Maja. Niedaleko rośnie dorodny Dąb imienia Marszałka Piłsudskiego 🌳 Drzewo zasadzili mieszkańcy miasta we wtorek 19 marca 1929 roku, bo w tym dniu przypadały imieniny Józefa. Na skwerze obok pałacu Wielopolskich znajduje się pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Został odsłonięty w 144 rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka – 5 grudnia 2011 roku. Na granitowej tablicy przytwierdzonej do cokołu widnieje stosowna treść: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu za odzyskanie niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli – Pińczowianie”. W Pińczowie znajdował się jeszcze jeden pomnik upamiętniający tą ważną postać. Wykonał go miejscowy kamieniarz Jan Bernard w 1934 roku. Był ustawiony na niedalekim placu dworcowym kolei wąskotorowej, niestety nie zachował się do naszych czasów.

♦️Co roku w marcu z tej okazji organizujemy Rajd pieszy na trasie Pińczów- Grudzyny. W tym roku nie jest inaczej…🚶‍♀️🚶🚶‍♂️

♦️Wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Pińczów Panem Włodzimierzem Badurakiem, Starostą Pińczowskim Panem Zbigniewem Kierkowskim oraz Związkiem Strzeleckim „Niepodległość” im. generała Bronisława Kwiatkowskiego zapraszamy na VI IMIENINOWY RAJD PIESZY JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO. 🚶‍♂️🚶🚶‍♀️

♦️Już 26 marca (sobota) o godz. 9.00 wyruszymy spod Muzeum Regionalne w Pińczowie w ok. 15 km trasę, która poprowadzi nas do Grudzyn, gdzie znajduje się dworek, w którym Józef Piłsudski obchodził swoje, jedyne udokumentowane fotograficznie, wojenne imieniny.

Szczegóły na plakacie

SERDECZNIE ZAPRASZAMY😁