Warsztaty judaistyczne w ramach projektu „Działania związane z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich”

W Muzeum Regionalne w Pińczowie, w pierwszym tygodniu listopada 2019 r., zostały przeprowadzone 3 spotkania 2 godzinne, gdzie młodzież (104 osoby) z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Pińczowie uczestniczyła w warsztatach judaistycznych, podczas których z zainteresowaniem ćwiczyli kaligrafię alfabetu hebrajskiego. Pierwsza godzina przebiegała w dużym skupieniu-licealiści po raz pierwszy mieli kontakt z tym językiem.  Trzeba przyznać, że świetnie sobie wszyscy poradzili. Po ćwiczeniach pisemnych, przyszła kolej na próbę czytania prostych wyrazów. I tutaj też młodzi Pińczowianie świetnie wypadli. Druga godzina spotkania była o tyle pasjonująca, iż każdy musiał napisać swoje imię w języku hebrajskim, na przygotowanym wcześniej małym szablonie z wizerunkiem miasta. Nasi uczestnicy, najprawdopodobniej lubią wyzwania, gdyż poszło im całkiem nieźle. Powstałe buttony były miłym i zaskakującym akcentem podczas spotkania z grupą uczniów z Ort Tivon  z Izraela w ramach VII Spotkań Młodych. Działania muzealne mają również na celu promocję historii i kultury Żydów. Naszej instytucji został przyznany grant ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce na powstanie nowej wystawy „Historia społeczności żydowskiej w Pińczowie”. Muzeum składa podziękowania za wspieranie naszych idei wicedyrektorowi mgr Tomaszowi Pietrzykowskiemu z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Pińczowie.