Wczoraj, 8 stycznia odbył się wernisaż długo wyczekiwanej wystawy „Szopki krakowskie w Pińczowie”.
Eksponaty zostały przywiezione z Muzeum Krakowa oraz z Muzeum Misyjnego Oo. Franciszkanów w Krakowie.
Ekspozycja została podzielona na dwie części: szopki krakowskie i szopki z całego świata.
Na wystawie zobaczyć można 18 typowych szopek krakowskich. Najstarsza pochodzi z 1976 r., największa ma prawie 160 cm wysokości, najnowocześniejsza posiada wbudowany tablet, na którym wyświetlają się stare zdjęcia Krakowa, wszystkie są kolorowe, ruchome, oświetlone, oprócz figur św. rodziny posiadają postacie typowe dla Krakowa, takie jak: Lajkonik, Krakowiacy w strojach ludowych, a nawet smok krakowski.
Druga część wystawy przedstawia szopki z całego świat. Zachwycają najpiękniejsze szopki z Neapolu, które maja ponad 100 lat, kolorowe szopki z Ameryki Południowej (Boliwia, Peru, Panama), najmniejsze szopki wykonane w pudełku zapałek (Sardynia), w łupinie orzecha laskowego i orzecha włoskiego (Polska), czy szopka ze słomek (Zanzibar). Część z nich została wykonana z muszli (Betlejem), część z drzewa oliwnego, wszystkie są nietypowe i nawiązują do kultury kraju z którego pochodzą.
Na wernisażu swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Magdalena Kusztal- Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, a także Ojciec Nikodem Gdyk- Komisarz Ziemi Świętej i Dyrektor Muzeum Misyjnego Oo. Franciszkanów w Krakowie.
Całość wernisażu uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Jarosława Mrożek i Marty Wąs z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Podczas wydarzenia odbyło się również rozstrzygniecie konkursu ogłoszonego przez Pana Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka i Muzeum Regionalne w Pińczowie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Jury doceniło pracę, talent, a także zaangażowanie każdego z uczestników i jednogłośnie przyznało wszystkim I miejsce.
Muzeum składa podziękowania Burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów Panu Włodzimierzowi Badurakowi za ufundowanie nagród w konkursie, dofinansowanie, a także objęcie całego wydarzenia patronatem honorowym. Serdeczne podziękowania również dla sponsora wystawy Grupa PSB za dofinansowanie przedsięwzięcia.
Ekspozycję „Szopki krakowskie w Pińczowie” można zwiedzać w Domu Ariańskim (ul. Batalionów Chłopskich 32) do końca marca 2022 r. w godzinach pracy muzeum.
Dziękujemy Państwu za to, że byliście z Nami w ten wyjątkowy wieczór
Zapraszamy na wystawę
—————————————————-
Fot. Alicja Mazurek