Wieczory z Historią w Tle

Zapraszamy na cykl wykładów zatytułowany WIECZORY Z HISTORIĄ W TLE
W każdy pierwszy piątek miesiąca będziemy prezentować wykłady wzbogacone prezentacją multimedialną na tematy związane z historią i kulturą, tą mniej znaną, mniej odkrytą, bardziej ciekawą, intrygującą, a czasem nawet szokującą.
Najbliższy wykład odbędzie się 3 lipca 2020 r. (piątek) o godz. 18.00, a dotyczyć będzie tematu bardzo na czasie. W obliczu ciągłego mycia i dezynfekowania rąk, noszenia maseczek i szczególnego dbania o higienę zapraszamy na prelekcję pt.: „Próżno kąpiesz z wierzchu ciało…”- o higienie w dawnych czasach.Choć powszechny dziś termin „higiena” rozpowszechnił się dopiero na początku XIX w., to samo pragnienie bycia zdrowym towarzyszyło człowiekowi w zasadzie od początku jego istnienia. Nowożytność pod względem wyobrażeń i praktyk związanych z higieną, była zdecydowanie bardziej zacofana niż poprzedzające ją i rzekomo „ciemne” średniowiecze. Rezygnacja z mycia przy użyciu wody wynikała z panującego wówczas lęku przed chorobami zakaźnymi. Wodę zastępowała bielizna, kosmetyki oraz różnego rodzaju szmatki i gąbki służące do mycia „na sucho”.
W ramach wykładu omówiona zostanie kwestia higieny w Polsce i w Europie od XV do XVIII w.
Wykład wzbogacony prezentacją poprowadzi Justyna Dziadek- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Wstęp wolny. Zapraszamy.
Ilość miejsc ograniczona. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 41 357 24 72.