Wystawa „Historia Społeczności Żydowskiej w Pińczowie”

28 maja 2020 r. Muzeum Regionalne w Pińczowie oficjalnie zaprezentowało wystawę poświęconą historii społeczności żydowskiej w Pińczowie. Jest to efekt pozyskanego grantu od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Pomoc finansową w realizacji projektu Muzeum otrzymało również z Urzędu Miejskiego w Pińczowie. Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach Muzeum do końca sierpnia, następnie zostanie przeniesiona na stałe do pińczowskiej synagogi.

Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem w wernisażu wystawy udział wziął Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, Dyrektor muzeum- Justyna Dziadek, a także kurator wystawy- Renata Urban.

Uznaliśmy za ważne upamiętnienie historii i kultury społeczności żydowskiej w naszym mieście. Od XVI w. stanowili ważną część mieszkańców Pińczowa. Należy podkreślić, że w okresie międzywojennym co drugi Pińczowianin określał się jako wyznawca religii mojżeszowej. Niestety podczas II wojny światowej zostali wypędzeni z miasta. W 2022 r. przypada okrągła rocznica tego wydarzenia (dokładnie 80 lat). Wystawa stanowi zatem wstęp do planowanych uroczystości z tej okazji, a także jest rzetelnym źródłem informacji o historii pińczowskich Żydów.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania!!!