24 stycznia 2020 r. w Muzeum Regionalnym w Pińczowie odbyły się uroczystości związane ze 157. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Muzeum przygotowało wystawę eksponatów nawiązujących lub bezpośrednio łaczących się z tamtymi wydarzeniami, zatytułowaną „Pamietamy 1863”. Na wystawie prezentujemy militaria, literaturę, odznaczenia, pocztówki z okresu międzywojnia nawiązujące tematyką do Powstania Styczniowego. Jednymi z cenniejszych obiektów są z pewnością grot piki powstańczej, który został znaleziony pod Grochowiskami, a także krucyfiks z Pałacu Wielowiejskich w Lubczy z symboliką żałobną: serce (symbol umiłowania ojczyzny), kotwica (symbol nadziei) i krzyż (symbol wiary) pochodzący z 1861 r.
Większość obiektów muzeum pozyskało z kolekcji prywatnych Pana Janusza Głombińskiego i Roberta Osińskiego. Na ekspozycji znajdują się również pistolety kapiszonowe użyczone przez Panów Kazimierza Kuklę oraz Krzysztofa Dusika.
Kuratorem wystawy jest Pan Dariusz Greń, którego prywatna kolekcja pocztówek również znalazła się na ekspozycji.
Otwarciu wystawy towarzyszył wykład przygotowany przez pana Mariusza Korzeniowskiego dotyczący przebiegu Powstania Styczniowego na Ponidziu.
Przybyłych gości witano w strojach z epoki wypożyczonych przez muzeum z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w które przebrali się Tomasz Główczyński i Oliwia Kasza oraz Dyrektor Muzeum Justyna Dziadek.
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, w szczególności 2 Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki działającej przy ZS nr 1 w Pińczowie. Cieszymy się z zaangażowania młodzieży w uroczystości patriotyczne.
Wystawę będzie można oglądać do 31 marca 2020 r.