Kieliszek kiduszowy

0

Okres: pocz. XX w.

Wysokość: 6,6 cm

Materiał: blacha posrebrzana

Wymiary: średnica podstawy: 2,6 cm; średnica górnej części: 3,1 cm

Technika: obróbka metalu

Sposób pozyskania: dar

Stan zachowania: dobry

Kraj pochodzenia: Polska

Nr inw.: MP/AH/337

Kieliszek kiduszowy, często nazywany również pucharkiem to naczynie obrzędowe, używane podczas domowej liturgii szabatu, a także innych świąt żydowskich. Napełniany był zwykle czerwonym winem, symbolizującym radość. Jego nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa kidusz oznaczającego uświęcenie, będącego również nazwą modlitwy, odmawianej najczęściej przez mężczyznę w obecności całej rodziny w piątkowy wieczór na rozpoczęcie szabatu. Wypowiadana jest ona nad kielichem wina jako forma uświęcenia, zgodna z przykazaniami Dekalogu.

Kieliszek metalowy składa się z trzech części: z wąskiej, długiej czaszy, zwężanej ku dołowi z wywiniętym górnym brzegiem, krótkiej nóżki i okrągłej stopy, która posiada dwa pierścieniowe wgłębienia nadające jej dodatkowych walorów zdobniczych. Czarka ma spójną koncepcję, która stanowi podział na cztery geometryczne figury, ozdobione ornamentem roślinnym i architektonicznym, najczęściej związanym z Ziemią Izraela. Wizerunek jest dwukrotnie powielony. Techniki, których użyto przy powstaniu przedmiotu to: formowanie, polerowanie i grawerowanie.

Wizualnie to bardzo wyjątkowy i elegancki kieliszek, a piękny grawer doskonale podkreśla jego wyjątkowy charakter. Brak puncowania świadczy, iż pucharek wykonany jest z posrebrzanej blachy. Utrudnia to wnikliwe datowanie. W związku z czym, nie można określić warsztatu, ani rzemieślnika, który wykonał ten przedmiot w doskonałej harmonii. Przyciąga w nim przede wszystkim dbałość o szczegóły.

Oprac. mgr Renata Urban

Źródło: https://kresymuzeum.pl/pl/muzea-i-kolekcje/katalog-obiektow/824

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content