Kraj: Polska
Stan zachowania: dobry, liczne ubytki w ramie
Wymiary: 75,5cm x 100cm z ramą 82cm x 105 cm
Materiał: drewno
Nr inw.: MP/AH/456
Technika: olej na desce
Obraz „Pińczów w żniwa” autorstwa Krzysztofa Buckiego przedstawia scenę rodzajową osadzoną w realiach miejskich. Artysta uchwycił letnie popołudnie po zakończonych zbiorach, nadając kompozycji spokojny, nostalgiczny charakter. Użyta przez niego paleta barw jest lekka i świetlista. Głównym tematem dzieła jest fragment Pińczowa, a dokładniej dzielnica Mirów, której zabudowania zajmują pierwszy plan obrazu. Uwagę przykuwa widoczny po lewej stronie wóz zaprzężony w konia, prowadzony przez woźnicę, element ten wprowadza do kompozycji dynamikę, jednocześnie odwołując się do codzienności mieszkańców mniejszych miast. W tle, na drugim planie, wyraźnie zarysowuje się sylwetka kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, czyli klasztoru Franciszkanów, który stanowi ważny punkt odniesienia topograficznego i historycznego dla całej sceny.
Dzieło zostało oprawione w drewnianą ramę w odcieniu brązu, która nosi widoczne ślady zużycia oraz liczne uszkodzenia. Najbardziej zauważalne są ubytki w lewym dolnym rogu, świadczące o upływie czasu i wielokrotnym przemieszczaniu obrazu. Sygnatura artysty znajduje się w prawym dolnym narożniku płótna. Z tyłu obraz został wzmocniony deską, na której widoczne jest pęknięcie biegnące wzdłuż lewej krawędzi. Na odwrocie w centralnej części widnieje odręczny napis wykonany wielkimi literami: „Kochanej cioci – Krzysztof”, a pod nim dopisek: „Boże Narodzenie 1965 roku”, sugerujący, że obraz mógł być świątecznym podarunkiem od artysty dla bliskiej osoby.
Znajduje się tu również etykieta Biura Wystaw Artystycznych w Opolu, uzupełniona ręcznie, co może świadczyć o wcześniejszym udziale dzieła w wystawie. Z tyłu obrazu z prawej strony przymocowano fragment postrzępionego papieru, na którym widnieje odręczny adres nadawcy: „Krzysztof Bucki, Opole, ul. Krakowska 7 m. 5”. Obok znajduje się okrągła pieczęć z nadrukowanym napisem: „4397 Opole I”.
Krzysztof Bucki był artystą malarzem, który szczególnie zasłużył się w historii naszego miasta. Urodzony w Pińczowie w 1936 roku, do 9 roku życia mieszkał wraz z rodziną na ulicy Bednarskiej. Przeprowadził się do Świnoujścia, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. Jego edukacja w zakresie malarstwa obejmowała studia na krakowskim ASP w latach 1953-1959. Był on uczniem Wacława Taranczewskiego. Początek jego drogi artystycznej to abstrakcja geometryczna oraz malarstwo figuratywne. Jest również autorem licznych olejnych i akwarelowych pejzaży- głównie to widoki liryczne i sentymentalne rodzinnego miasta stąd często nazywany był „malarzem Pińczowa’’. W 1979 roku zorganizowana została wystawa jego prac w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, na której obecny był sam autor.
Pińczów na zawsze pozostał w sercu artysty, dlatego też jego życzeniem było, by po śmierci do niego powrócić i na zawsze spocząć na tutejszym cmentarzu.
Oprac. Bartosz Madej
Literatura: https://nowafiguracja.com/index.php/portfolio/krzysztof-bucki/ https://muzeum.opole.pl/wspolpraca-prace-krzysztof-buckiego-na-wystawie-w-pinczowie/ https://pinczow24.pl/wspomnienie-o-krzysztofie-buckim,4620,3,8,8,1,13242,n.html

