POCZTÓWKA Z UKRAIŃSKIM MOTYWEM LUDOWYM

0

Lata: początek XX w.

Kraj: Lwów

Wymiary: wys. 14 cm x szer. 9,2 cm

Materiał: papier kredowy

Sposób pozyskania: zakup od p. Janiny Mieczyńskiej-Lewakowskiej 7.IX.1974 r.

Technika: druk, grafika kolorowa

Stan zachowania: dobry, nieliczne zabrudzenia

Nr inw.: MP/AH/166

Pocztówka przedstawia kobietę w stroju ludowym- prządkę. Pod rysunkiem treść korespondencji Adolfa Dygasińskiego do Wandy Mieczyńskiej: „Szanowna i Kochana Pani Wandziu, Raz przynajmniej mam korzyść należytą z zawodu literackiego: doprowadził mię on do niejakiego pobratyństwa duchowego z Panią i utorował mi drogę obcowania z Nią na piśmie. Korzystam z pozwolenia przepięknej sposobności i na ręce Sz. Pani Wandy przesyłam serdeczne życzenia noworoczne dla zacnego i kochanego przeze mnie kółka jej rodzinnego. Przyjaciel Stary; Adolf Dygasiński; Kluczkowice d. 1 stycznia 1901r”.

Wzdłuż lewego brzegu rysunku napis: „H. Antenberg, Lwów. II”. Na odwrotnej stronie napisy po polsku i niemiecku: „Karta korespondencyjna (Coresrespondenz- Karte.)”. W lewym górnym rogu znaczek o nominale 3 kopiejki, dodatkowo nabite 3 okrągłe rosyjskie stemple pocztowe. Na nadrukowanych czterech poziomych liniach imię, nazwisko i adres odbiorcy: „Wielmożna Pani; Wanda Mieczyńska; w Warszawie; 74. Marszałkowska 74”.

Wydawnictwo Altenberga – lwowskie wydawnictwo rodziny Altenbergów istniejące od 1880 do 1934 roku specjalizowało się w wysokiej jakości drukach i ilustrowanych albumach. Założycielem rodzinnego przedsiębiorstwa księgarskiego, drukarskiego i wydawniczego był Herman Altenberg. W latach 1872-1879 wraz z Maurycym Robiczkiem (Robitschkiem) prowadził w Warszawie księgarnię w Warszawie sortymentową oraz skład obrazów. Jego zakład, jako pierwszy w Polsce, sprzedawał kolorowe reprodukcje. W 1880 roku przeniósł się do Lwowa, gdzie zakupił księgarnię wraz z wypożyczalnią.

Historia ilustrowanej pocztówki o charakterze masowym zaczęła się w Rosji 19 października 1894 r., kiedy rząd pozwolił na wysyłanie pocztą otwartych listów na drukach wyprodukowanych przez prywatne firmy. Pocztówki wydawane były przez właścicieli księgarni, sklepów papierniczych, salonów fotograficznych, drukarni i zakładów litograficznych, a nawet właścicieli stoisk z tytoniem i pasmanterią. Drukowali kartki w wydawnictwach w Wilnie, Moskwie, Petersburgu, Sztokholmie, Berlinie, Warszawie, Lwowie i innych miastach. Koszt pocztówek w tamtych czasach był dość wysoki: 5 kopiejek za czarno-biały i 10 kopiejek za kolorowy egzemplarz. Drukowano reprodukcje obrazów znanych malarzy, portrety wybitnych postaci, widoki miast, krajobrazy, typy ludzkie, sceny batalistyczne, osiągnięcia nauki i techniki, humor, twarze uroczych modelek, zdjęcia erotyczne itp. Wkrótce pocztówki stały się modnym prezentem i przedmiotem kolekcjonowania, ponieważ wysyłając kartkę człowiek przekazuje wiadomość od serca do serca, powierza jej swoje najbardziej tajemne, adresowane bliskim osobom, myśli i uczucia.

oprac. Edyta Paw

Literatura:

W. Litewczuk, Historia kart pocztowych.

Bieńkowska B., Maruszak,, Książka na przestrzeni dziejów.

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content