Data powstania 1776
Waga ok. 2963 g
Grubość grzbietu 8,2 cm
Wymiary 38,7 x 24 cm
Materiał Papier czerpany, skóra
Technika druk, rękopis, malowanie, szycie, klejenie
Miejsce powstania Włochy, Wenecja
Autor Houdry Vincentius
Nr inw. MR/AH/622
Sposób nabycia Darowizna Krzysztofa Myślińskiego
Prezentowany starodruk to cenny obiekt zabytkowy o unikatowej wartości historycznej i artystycznej, będący częścią zbiorów muzealnych. Składa się z pięciu tomów panegiryków, czyli uroczystych tekstów pochwalnych na cześć świętych. Każdy z tomów posiada odrębną numerację rozpoczynającą się od cyfry arabskiej 1.
Oprawa
Starodruk oprawiony jest w brązową skórę, która nosi ślady znacznego zużycia wynikającego z upływu czasu. Widoczne są liczne przebarwienia, spękania, wytarcia oraz ubytki skóry. Grzbiet książki został podzielony na sześć sekcji, oddzielonych od siebie wypukłymi liniami powstałymi w wyniku przeszycia. Pola na grzbiecie, o kolorach białym i czarnym, zawierają ręcznie naniesione oznaczenia: litera „P” na trzecim polu od góry, litera „A” na piątym, oraz cyfra „16” na szóstym.
Dekoracje i detale
Na zewnętrznych krawędziach oprawy widoczne są tłoczenia skóry w postaci trzech równoległych linii, stanowiących ozdobę oprawy. Starodruk nosi ślady działalności szkodników, co objawia się obecnością małych, okrągłych otworów po kornikach.
Zawartość i zapisy
Na trzeciej stronie starodruku znajduje się odręczny kolofon w języku łacińskim: „Hic liber comparatus est sub Gvardianatu M.V.P. Petri Kisielowski pro Elemosina. Anno Domini 1780”, który informuje o zakupie lub wykonaniu dzieła w 1780 roku. Na stronie tytułowej, przy prawej krawędzi, znajduje się odręczny zapis proweniencyjny: „Ad Bibliothecam Conventius Pinczoviensis P.P. Reformatorum”, wskazujący na przynależność książki do Biblioteki Konwentu Ojców Reformatów w Pińczowie. Poniżej, na środku strony, znajduje się drzeworyt przedstawiający dwugłowego orła w koronie, otoczonego ornamentem roślinnym.
Stan zachowania
W obrębie kart książki można zaobserwować liczne ubytki papieru, szczególnie widoczne od strony 25 tomu czwartego aż do końca starodruku, w prawej kolumnie tekstu. Ubytki te są wynikiem działalności insektów.
Znaczenie
Starodruk jest cennym artefaktem, który stanowi ważne źródło historyczne i artystyczne. Dokumentuje nie tylko treści religijne, ale także przedstawia przykład kunsztu dawnych introligatorów. Wymaga specjalistycznej konserwacji, aby zachować jego integralność i umożliwić dalsze badania oraz eksponowanie.
Ten opis dostarcza informacji niezbędnych do zrozumienia wartości obiektu, jego stanu zachowania oraz kontekstu historycznego, w którym powstał i funkcjonował.
Oprac. Renata Prusak