Grot włóczni

0

Czas powstania:  1863 r.? (Powstanie Styczniowe) 

Materiał: żelazo

Kraj pochodzenia: Polska

Technika: kucie

Warsztat: warsztat kowalski Suchedniów

Stan zachowania: dobry

wymiary: dł. 23,3 cm; szer. 3,3 cm (liść); 3,2 cm (tuleja)

Nr inw.: MP/AH/613/3

Żelazny grot włóczni wykuty został najprawdopodobniej w suchedniowskiej kuźni (analogiczny, dobrze wydatowany i pewny miejscem powstania znajduje się w prywatnej kolekcji). Najprawdopodobniej ten rodzaj grotów był produkowany w początkowej fazie Powstania Styczniowego 1863 r.

Smukłe ostrze/liść posiada soczewkowaty przekrój i długość ok. 14 cm.

Tuleja zachowana częściowo (połowa) posiada długość ok. 9 cm. W jej dolnej części znajduje się fragmentarycznie zachowana (ok. 1 cm) wypustka do mocowania na drzewcu. Posiada liczne, głębokie wżery po rdzy, częściowo zachowana tuleja.

18 marca 1863 roku pod Grochowiskami, folwarkiem zlokalizowanym pośród lasów, w połowie odległości między Pińczowem a Buskiem stoczono jedną z najkrwawszych bitew w powstaniu styczniowym. Wycofujące się po porażce pod Chrobrzem rosyjskie oddziały generała Ksawerego Czengierego i Zwierowa w pobliżu Pińczowa (pod Grochowiskami) stawiły opór ścigającym je siłom korpusu generała Mariana Langiewicza. Wzmocnione posiłkami, liczyły blisko 5 tys. żołnierzy i 4 działa, zajmując na skraju lasu pozycję dogodną do walki. Polskie natarcia okazały się jednak skuteczne. Opór Rosjan został przełamany i przemienił się w ucieczkę. Stracili ponad 400 zabitych i rannych, kilkudziesięciu żołnierzy i oficerów dostało się do niewoli wraz ze znacznymi zapasami sprzętu wojskowego. Straty polskie w obu bitwach, pod Chrobrzem i Grochowiskami, wyniosły łącznie ok. 300 rannych i poległych.

Oprac.: mgr Dariusz Greń

Źródło:

  • Grzybowski L., Opis powstania polskiego w roku 1863 i 1864 w województwie krakowskim; Kielce 1994.
  • Kalwat W., Kampania Langiewicza 1863; Warszawa 2012.

 

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content