Czas powstania: 1900-1918
Materiał: metal, srebro
Kraj pochodzenia: Niemcy; Geislingen
Technika: posrebrzanie, grawerowanie
Wytwórnia: Württembergische Metallwarenfabrik
Stan zachowania: dobry
wymiary: dł. 24,7 cm; szer. 6,2 cm
Nr inw.: Dep. 216
Widelec serwingowy z czterema zębiskami. Na przedniej części, u góry geometryczne grawerowane zdobienia w formach stożkowych. Na uchwycie grawerowane linie. Uchwyt zakończony zdobieniem rozchodzącym się ku dołowi z motywem roślinnym. Na odwrocie uchwyt analogiczny do przedniej części. Część jadalna bez zdobień. Na odwrocie sygnatura: rysunek strusia ujęty w romb, będący znakiem marki „WMF”, następnie inicjały „WMF” ujęte w prostokąt oraz znak „I/O” wpisany w kwadrat wskazujący na standardowe pokrycie srebrem, tj. 1g srebra na 1 dm2 metalu. Na przedniej i tylnej części widoczne przebarwienia.
Srebrne sztućce serwingowe (nazywane inaczej sztućcami środka stołu) służą do serwowania dań głównych i innych potraw, które znajdują się na stole.
Kształty i ostrość są bardzo zróżnicowane i pozwalają na wygodne nakładanie różnego rodzaju potraw, zarówno twardszych, półpłynnych jak i całkowicie płynnych i lejących.
Srebro jest szlachetnym materiałem a detale, którymi ozdobione są antyki, nadają mu atrakcyjną prezencję. Ozdoby często nawiązują stylistyką do ażurowych ornamentów. Pojawiają się również czasami motywy heraldyczne i historyczne. Srebrna galanteria stołowa cechuje się dużą trwałością i stanowi gustowne uzupełnienie aranżacji stołu, zarówno podczas codziennych posiłków jak i uroczystości, na które zapraszamy gości.
Oprac. Dariusz Greń
Źródło:
https://www.antyki-bronisze.pl/kategoria/sztucce-serwingowe?page=1