Widelec serwingowy

0

Czas powstania:  1900-1918

Materiał: metal, srebro

Kraj pochodzenia: Niemcy; Geislingen

Technika: posrebrzanie, grawerowanie

Wytwórnia: Württembergische Metallwarenfabrik

Stan zachowania: dobry

wymiary: dł. 24,7 cm; szer. 6,2 cm

Nr inw.: Dep. 216

Widelec serwingowy z czterema zębiskami. Na przedniej części, u góry geometryczne grawerowane zdobienia w formach stożkowych. Na uchwycie grawerowane linie. Uchwyt zakończony zdobieniem rozchodzącym się ku dołowi z motywem roślinnym. Na odwrocie uchwyt analogiczny do przedniej części.  Część jadalna bez zdobień. Na odwrocie sygnatura: rysunek strusia ujęty w romb, będący znakiem marki „WMF”, następnie inicjały „WMF” ujęte w prostokąt oraz znak „I/O” wpisany w kwadrat wskazujący na standardowe pokrycie srebrem, tj. 1g srebra na 1 dm2 metalu. Na przedniej i tylnej części widoczne przebarwienia.

Srebrne sztućce serwingowe (nazywane inaczej sztućcami środka stołu) służą do serwowania dań głównych i innych potraw, które znajdują się na stole.

Kształty i ostrość są bardzo zróżnicowane i pozwalają na wygodne nakładanie różnego rodzaju potraw, zarówno twardszych, półpłynnych jak i całkowicie płynnych i lejących.

Srebro jest szlachetnym materiałem a detale, którymi ozdobione są antyki, nadają mu atrakcyjną prezencję. Ozdoby często nawiązują stylistyką do ażurowych ornamentów. Pojawiają się również czasami motywy heraldyczne i historyczne. Srebrna galanteria stołowa cechuje się dużą trwałością i stanowi gustowne uzupełnienie aranżacji stołu, zarówno podczas codziennych posiłków jak i uroczystości, na które zapraszamy gości.

Źródło:

https://www.antyki-bronisze.pl/kategoria/sztucce-serwingowe?page=1

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content