Materiał: drewno, metal
Datacja: XIX w.
Wymiary: wys. 37 cm; szer. 14 cm
Stan zachowania: dobry, drobne uszkodzenia elementów na podstawie
Miejsce pochodzenia: nieznane
Sposób pozyskania: Dar Dariusza Grenia z Opatkowic Murowanych
Nr inw.: MP/AH/619
Krucyfiks drewniany z metalowymi elementami. Drewno w dwóch kolorach: czarnym i brązowym. Figurka Chrystusa umocowana na metalowym krzyżu z ażurowym wykończeniem. Podstawa złożona z 3 części: dolna to prostokąt płaski w górnej części z czterospadową płaszczyzną; część środkowa to prostopadłościan czarnego koloru, na którym umocowano wizerunek: krzyża, serca i kotwicy (brak części elementów z kotwicy i krzyża); trzecia część to nastawa w kształcie prostokąta, do której przymocowano krzyż.
Krucyfiks ten jest typowym przykładem narodowych pamiątek, których rozkwit przypada na okres wzmożonego okazywania uczuć patriotycznych przypadający na czas poprzedzający, trwanie i upadek Powstania Styczniowego. W latach 1861-1862 ukształtował się kanon symboliki patriotycznej, który przetrwał klęskę powstania, umocnił się przed i w czasie pierwszej wojny światowej oraz wszedł do symboliki Odrodzonej Polski w 1918 roku.
Charakterystyczna dla krucyfiksu symbolika żałobna: serce (symbol umiłowania ojczyzny), kotwica (symbol nadziei) i krzyż (symbol wiary) była dowodem pamięci o historii Polski i wierze w walkę o odzyskanie niepodległości.
Oprac. dr Justyna Dziadek
Literatura:
P. Bezak, Galeria Jednego Obiektu – biżuteria patriotyczna doby powstania styczniowego, Muzeum Niepodległości.
A. Zinkiewicz-Ryndziewicz, Z. Ryndziewicz, Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Cystersów w Wąchocku, w: Polski Jubiler, 3 (14).