LIST Z KSIĘGARNII GEBETNERA I WOLFA DO ZOFII DYGASIŃSKIEJ – WOLERTOWEJ

0

Lata: 15/06/1907

Kraj: Polska; Warszawa

Wymiary: dł. 20,8 cm; szer.13 cm

Materiał: papier

Technika: druk; rękopis

Sposób pozyskania: zakup od pani Janiny Lewakowskiej 7 XI.1974 r.

Stan zachowania: niezbyt dobry z możliwością odczytania, pożółkła kartka z licznymi przebarwieniami

Nr inw.: MP/AH/120

List z księgarni Gebethnera i Wolfa do córki Adolfa Dygasińskiego –Zofii Dygasińskiej- Wolertowej, wysłany pięć lat po śmierci ojca. List napisany jest na druku firmowym i składa się z jednej, postrzępionej w dolnej części, kartki. W lewym, górnym rogu wstawione małe zdjęcie warszawskiego budynku księgarni; pod nim adres: „Nowo- Sienna 9 róg ul. Zgoda 12”, z lewej strony wzdłuż brzegu podany adres filii: „Filia; Krakowskie –Przedmieście 15, telefon 412”. Przy obrazku nadruk treści: „GEBETHNER I WOLF- KSIĘGARNIA I SKŁAD NUT MUZYCZNYCH WYDAWNICTWO TYGODNIKA ILUSTROWANEGO PRZEGLĄDU BIBILOGRAFICZNEGO”. Pomiędzy tymi napisami logo firmy sowa w otoku laurowego wieńca i pierwsze litery nazwisk właścicieli spółki: ,,G W’’. Niżej treść: „Warszawa 15 czerwca 1907 Szanowna Pani! W wydawanej przez nas Bibliotece Uniw. ludowych pragnęlibyśmy pomieścić Nowele. Wilk psy i ludzie oraz W puszczy it Ojca Pani dlatego zwracamy się do Szanownej Pani o udzielenie nam Swego pozwolenia ponieważ wydawnictwo to nie musi być tanie tedy ofiarujemy za 2 tomiki po 31 złote czyli razem 61 złote i oczekujemy fachowej decyzji z poważaniem Gebethner i Wolf. W dopisku poprawienie wysyłam Bibliotece Dzieł Wyborowych, które zdaje się nie może znieść pretensyi do nowego prodruku”.

Szczególną uwagę zwraca piękno druku firmowego Po wynalezieniu nowych technik drukarskich, jak litografia i chromolitografia na większą skalę zaczęto stosować papier firmowy. Modne stały się motywy ornamentalne, figury alegoryczne, atrybuty rzemiosł, wizerunki asortymentu i przedstawienia architektoniczne budynków lub zespołów przemysłowych. Na drukach z drugiej połowy XIX wieku widać wizerunki kopalń, hut, hoteli, sklepów. Papiery firmowe stały się małymi dziełami sztuki i były znacznie ładniejsze niż współczesne, przykuwały uwagę pięknymi ilustracjami i ciekawymi projektami graficznymi.

Adolf Dygasiński za życia współpracował z wydawnictwem Gebethner i Wolf. Z pisma przysłanego do jego córki po śmierci pisarza wynika, że nadal było ono zainteresowane wydawaniem jego utworów. Księgarnia założona w 1857 r.przez Gustawa Gebethnera i Roberta Wolfa „G. Gebethner i Spółka” pod nazwą Księgarnia i Skład Nut Muzycznych Gebethner i Wolff zaczęła funkcjonować dopiero w latach 1872 -1957 r., choć już w roku 1950 odebrano jej koncesję wydawniczą.

Oprac. Edyta Paw

Dziennik zachodni ,,Przedwojenne druki firmowe’’ Monika Krężel art. z dn. 7. 12. 2014.

Rzeczpospolita Gebethner i spółka: Historia wielkiego wydawnictwa Bronisław Tumiłowicz art. z dn.24 02.2008.

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content