Wałek do zawijania ciasta

0

Typ obiektu: wyrób rzemieślniczy

Długość: 44,5 cm

Okres: XX w.

Stan zachowania: dobry

Materiał: drewno

Sposób pozyskania: zakup

Nr inw.: MP/E/30/76

Wałek do zawijania ciasta, wykonany jest z jednolitego kawałka drewna lipowego lub bukowego. Jest to materiał ekologiczny, a do tego wykazuje właściwości antybakteryjne. Jednak upływ czasu spowodował, że nie zachowały się pozostałe, ruchome części, które obracały się niezależnie od części pracującej. Przedmiot ma podłużny kształt, zaś na końcach widoczne są otwory. Obiekt ten został pozyskany drogą zakupu i pochodzi z Tura Górnego. Zawijak posiada cylindryczną formę z wydrążonym na przestrzał otworem, w którym umieszczony był element pełniący funkcję uchwytu dla dłoni, który był przymocowany do drugiego, dodatkowego wałka o nieco mniejszej średnicy. Taka konstrukcja dawała dobre efekty do przygotowywania i rozwałkowywania ciasta z możliwością zawijania/zwijania, co miało szersze zastosowanie w obróbce piekarniczej. Można się pokusi o stwierdzenie, że być może pochodzi on z małej piekarni bądź pan domu był piekarzem. Funkcjonalna, stożkowa forma wałka sprawiała, że łatwo można było kontrolować grubość wałkowanego ciasta bez jego obracania. Idealnie sprawdzał się w przygotowaniu ciasta francuskiego, nie powodując jego rozpadu oraz zapewniał stabilność produktu. Dwa końce wałka są bardziej spiczaste, więc siła skoncentrowana była na jego środku. Stosowany był w kuchni tradycyjnej, jednak w zastosowaniu cukierniczym.

Jako pierwsi na pomysł obróbki ciasta wałkiem wpadli Etruskowie. To dzięki nim rozprzestrzeniły się one po świecie, a kolejne patenty stawały się coraz bardziej ulepszane i praktyczne, o czym świadczy prezentowany zawijak.

Oprac. Renata Urban

Źródło:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/stary-walek-do-ciasta-oryginalny

https://urzadzeniapiekarnicze.pl/jaki-walek-do-ciasta-wybrac https://www.payback.pl/ekstra/kuchnia/walek-do-ciasta?adobe_mc_ref=https://www.google.com/

Share.

Comments are closed.

Facebook
Skip to content